LeA ja TASERA?

27.2.2020

Syksyllä 2019 SATLSTO:n siviilivuoroja pyörittämään perustettiin uusi ampumaratayhdistys, jonka yksi perustajajäsenistä myös Lempäälän Ampujat on. Uusi yhdistys nimettiin Tampereen Seudun Ampumaratayhdistys Ry:ksi ja yhdistyksen nimen lyhenne on tämä meilläkin monissa viesteissä näkynyt mystinen "TASERA".

TASERSA on ns. toisen asteen yhdistys, eli siihen kuulutaan jonkun toisen yhdistyksen tai yhteisön (oikeushenkilön) kautta. TASERA:n vastuulla on SATLSTO:n ratojen siviilivuoroijen hallinnointi, valvonta, tauluhuolto jne. Ampumatoiminta ei kuitenkaan TASERA:n toimintaan kuulu, se on TASERA:n jäsenten tehtävä.

TASERA:n toiminta on vasta alussa ja mm. PRH:n leima perustamisasiakirjoista vielä puuttuu. Mutta hiljaa varmasti hyvä tulee. TASERA:n tuoreimmat kuulumiset pääset tarkistamaan suoraan heidän sivuiltaan osoiteesta tasera.yhdistysavain.fi.